0

ریشه های تله ایثار

شاید خیلی وقتها فکر می کنیم برای اینکه دوست داشتنی باشم و در بین دوستان و فامیل مطرح شوم، باید به آنها محبت کرده و با لطف زیاد نظر آنها را جلب کنم. در واقع ما یک جور خود قربانگری را برای دیده شدن و ارزشمند بودن انتخاب کرده ایم که باعث سختی و خیلی مواقع ناراحتی خودمان می شویم.

اگر این حس ها و رفتارها برای شما آشنا می باشد، شاید با دانستن ریشه های شکل گیری این رفتار که در طرحواره ای به نام ایثار می باشد، به شما در کشف بهتر این رفتارها در درونتان کمک کند.

ریشه های تله ایثار

  1. داشتن طرحواره های حوزه طرد و بریدگی که شامل نقص و شرم، رها شدگی، محرومیت هیجانی و بی اعتمادی می باشد، باعث شده فرد در درون احساس بی ارزشی، رها شدن، دوست نداشتنی بودن و بد رفتاری داشته و شخص برای جبران افراطی این طرحواره ها و کم شدن درد آنها، دست به محبت و ایثار برای افراد دیگر می زند و با محبت کردن به آنها حس ارزشمندی و دوست داشتنی بودن را پیدا کرده و یا با مهربانی زیاد فکر می کند دیگران او را رها نکرده و یا با او بد رفتاری نمی کنند.
  2. داشتن والدین ایثار گر که باعث شده باور ما هم، محبت زیاد به دیگران شده باشد و از این طریق الگوبرداری در ذهن ما شکل گرفته است و اینطور فکر می کنیم که رسیدن ثبات در روابط با محبت و از خود گذشتگی به دست می آید.

سید مهدی طباطبایی فر مدرس و مشاور خانواده روانشناس و طرحواره درمانگر کارشناس صدا و سیما سیمای خانواده شبکه یک برای دریافت اطلاعات تماس مطب ها و درخواست مشاوره در شهر های تهران و قم نامتان را به ۰۹۳۶۲۱۵۹۰۹۵ پیامک کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *