0

ریشه و علت شکل گیری تله اطاعت

تا حالا شده حس کنیم که در زندگی چاره ای به جز اطاعت کردن نداریم و برای حفظ شدن ارتباطات خود نمی توانیم به کسی نه بگوییم. فکر میکنیم شاید این تنها مشکل ما باشد و افراد دیگری به این شکل رفتار نکنند.

به این نوع رفتارهای تکرار شونده در زندگی طرحواره و یا تله گفته می شود که علت شکل گیری آن بطور معمول از دوران کودکی ما می باشد. این طرحواره که اطاعت نامیده می شود دارای ریشه ها و علل شکل گیری مختلفی در دوران کودکی بوده که در بخش زیر به آن می پردازیم.

ریشه های تله اطاعت

  1. داشتن والدین مستبد و سلطه جو در کودکی ممکن است باوری را در ما شکل داده که مخالفت کوچک در برابر خواسته و بیان آنها ممکن است هزینه سنگینی را به بار بیاورد و باعث شده که ما هیچوقت نتوانیم نه بگوییم.
  2. تهدید شدن در مواقعی که خواسته و نیاز والدینمان را بر آورده نکرده ایم و آنها ما را بابت آن موضوع تهدید کرده اند، “میخوای بری برو ولی دیگه از پول تو جیبی خبری نیست”.
  3. داشتن والدین مطیع که خود آنها بله قربان گو افرادی مانند مدیر، پدر بزرگ و مادر بزرگ و خان عمو بوده است.
  4. صداهای درونی سازی شده والدین که باعث شده تا در مواقعی که ما حرف گوش نکرده ایم، این صدا در ما فعال شده و به ما گوشزد کرده که “بچه خوب بچه ای است که حرف والدین را گوش دهد”.

شما می توانید برای درک بهتر این طرحواره به بخش نشانه های طرحواره اطاعت و سبک های مقابله ای طرحواره اطاعت آن مراجعه نمایید.

سید مهدی طباطبایی فر مدرس و مشاور خانواده روانشناس و طرحواره درمانگر کارشناس صدا و سیما سیمای خانواده شبکه یک برای دریافت اطلاعات تماس مطب ها و درخواست مشاوره در شهر های تهران و قم نامتان را به ۰۹۳۶۲۱۵۹۰۹۵ پیامک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *