0

نشانه های تله ایثار

گاهی وقتها انقدر به دیگران محبت می کنیم و یا از خود گذشتگی داریم که خودمان را فراموش می کنیم و یا حتی دیگران از دست این رفتارهای ما خسته شده اند.

جالبه بدانید که این رفتارهای پر تکرار که شامل مجموعه افکاری شده اند که در درون ذهن ما رسوخ کرده اند را طرحواره یا تله گفته که در اینجا قصد داریم به نشانه های تله ایثار در افراد بپردازیم:

باور این افراد این است که برای دوست داشتنی بودن باید از خودم بگذرم و به دیگران محبت کنم.

نشانه های تله ایثار

  1. دایره ایثار این افراد از غریبه ها به افراد نزدیک بوده و این لطف ها بیشتر شامل حال افراد غریبه و دورتر می شود و ممکن است فرد از زندگی خودش برای این اشخاص بگذرد.
  2. به دلیل سرویس دادن های زیاد در سنین بالا دارای دردهای مفصلی و بدنی زیادی می شوند.
  3. این افراد دارای پرتوقعی زیاد بوده و وقتی به دیگران محبت می کنند، انتظار توجه متقابل داشته و در صورت برآورده نشدن شروع به گله و شکایت می کند. این اشخاص محبت می کنند که محبت ببینند و در صورت برآورده نشدن، دارای خشم زیادی می شوند.
  4. مسئولیت پذیری افراطی داشته و خودشان رو مسئول غم دیگران می دانند، در حالیکه ممکن است از نیازها و خواسته های خود آگاهی نداشته باشند.

برای آشنایی با ریشه های شکل گیری طرحواره ایثار و سبک های مقابله ای طرحواره ایثار به بخش های بعدی مراجعه نمایید.

سید مهدی طباطبایی فر مدرس و مشاور خانواده روانشناس و طرحواره درمانگر کارشناس صدا و سیما سیمای خانواده شبکه یک برای دریافت اطلاعات تماس مطب ها و درخواست مشاوره در شهر های تهران و قم نامتان را به ۰۹۳۶۲۱۵۹۰۹۵ پیامک کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *